MİDYE NEDİR

Midye nedir, midye zararlı mıdır, midyenin zararları, midyenin faydaları, midye tava, midye dolma, midye pilaki, midye nasıl yenir

Midye (Mytilus galloprovincialis) çift kabuklular (bivalvia) sınıfına ait canlılardan birisi olup çeşitli kaynaklarda Akdeniz Midyesi, Kara Midye, Kıllı Midye gibi farklı isimlerle anılabilmektedir.

Akdeniz Midyesi (Mytilus galloprovincialis)
Akdeniz Midyesi
(Mytilus galloprovincialis)
Kaynak: en.wikipedia.org

Süzücü bir beslenme şekline sahip olan midyeler, bulundukları ortamdaki her türden organik maddeyi ve mineralleri süzerek alabilme kapasitesine sahiptir. Özellikle güçlü akıntıya sahip ılıman denizlerde yaygınlık göstermektedir. Süzücü beslenme özelliğinin bir yansıması olarak her türden kirlilik etmeni olan mikro ölçekteki organizma ve molekülleri de bünyesine alabilmektedir.

Bu tür kirlilik etmenlerine örnek olarak kanalizasyon atıkları ile evsel atıklar ve endüstriyel atıklar ile çeşitli ağır metaller verilebilir. Özellikle dolma şeklinde herhangi bir ayıklamaya ve temizlemeye tabi tutulmadan pişirilen midyelerin içerdiği zararlı bileşiklerin doğrudan insan vücuduna alınması daha kolay olmaktadır.

Kabuklarından ayıklanan ve bu sırada solungaç ve sindirim sistemi organlarından arındırılan midyeler açısından bu risk daha düşük olabilmektedir. Bu şekilde ayıklanmış midye ile yapılan midye pilaki ve midye tava gibi yiyecekler midye dolma şeklindeki pişirme yöntemine oranla daha sağlıklı sayılabilir.

Midyeler akıntılı denizlerde tutunacak bir materyal üzerine sabitlenerek yaşamlarını sürdürürler. Yetiştiricilikleri de yapılan bu canlıların yetiştirildiği veya avlandığı denizlerin kirlilik özelliklerini yansıtması kaçınılmaz olmaktadır. Organik veya inorganik atıkların yoğun olduğu sularda yetiştirilen veya avlanan midyeleri tüketenler, aldıkları zararlı bileşiklerin cinsi ve miktarına bağlı olarak akut zehirlenme belirtileri gösterebildikleri gibi kimi ağır metallerin uzun süreli alımlarında olduğu gibi kanserojen etkilere de maruz kalabilirler.

Mytilus edulis
Mytilus edulis
Kaynak: tr.wikipedia.org

Midyenin içeriğinde kabaca %10 civarında protein %1.3 yağ ve %80’den fazla su ve mineral maddeler bulunmaktadır. Kontrollü üretim ve tüketim seçenekleri ile Avrupa ülkelerinde daha yoğun tüketiliyor olsa da ülkemizde çok yaygın bir tüketimi olduğu söylenemez. Ancak ülkemizdeki asıl sorun nispeten düşük olan tüketimin kontrolsüz bir üretim ile karşılanması olarak ifade edilebilir.

Son zamanlarda midye yetiştiriciliği de yaygınlaşma eğilimindedir. Daha kontrollü koşullarda gerçekleştirilen üreticilik sistemlerinden elde edilen midyelerin sağlık açısından daha uygun olduğunu düşünmek yanıltıcı olmaz. Planktonik organizmalar açısından zengin ve atıkların uzaklaştırılabilmesi için belli akıntı değerlerine sahip olan suların tercih edildiği yetiştiricilik sistemleri, her geçen gün önem kazanmaya ve çoğalmaya devam etmektedir.

Sonuç olarak midye tüketirken süzücü bir organizmayı tükettiğinizi unutmayın. Bu çerçevede nereden avlandığı ve ne şekilde pişirildiği sizin için önemli olmalı ve mümkün mertebe ayıklanmış midyelerle yapılan yiyecekleri tercih etmelisiniz. Midye dolma kimine göre nefis olsa da yeryüzünün en tehlikeli ve en kirli yiyeceklerinden birisidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.