MIRLAN BALIĞI

Mırlan Balığı (Merluccius merluccius)

Mırlan, mırlan balığı, berlam, bako, bakalyaro

Mırlan Balığı, berlam, bako, bakalyaro gibi adlarla anılan gayet lezzetli ve beyaz etli bu balığın Latince adı Merluccius merluccius’tur. Ülkemizde özellikle Ege Denizi’nde olmak üzere Akdeniz ve Marmara Denizinde avlanan önemli bir türdür. Akdeniz’in dışında Atlantik Okyanusu’nun batısında İzlanda’dan Moritanya kıyılarına kadar geniş bir dağılım gösterir. Kimi kaynaklarda Karadeniz’in güney kıyılarında dağılım gösterdiği bildirilse de gerek Karadeniz’deki değişen su yapısı gerekse aşırı avcılık bugün bunu imkânsız hale getirmiştir.

Mırlan Balığı (Merluccius merluccius)
Mırlan Balığı (Merluccius merluccius)

Uzun ve ince bir gövde yapısına sahip olan Mırlan, sivri ve iri bir kafa ve oldukça geniş bir ağız ile karakterizedir. Sırt yüzgeçlerinin ilki kısa olsa da ikinci sırt yüzgeci kuyruk yüzgecine kadar uzanır. Denizlerin kumlu ve çamurlu dip sularında ve 70 ile 400 metre derinlikler arasında sıklıkla rastlanır. Ancak 30-1000 metre derinlik aralığında da Mırlan görmek mümkündür. Bu balık için optimal su sıcaklığı 19 °C olarak kabul edilmektedir.

Deniz tabanında yaşayan kabuklular ile ringa, hamsi, sardalya gibi küçük balıklar ile beslenirler. Kanibalizm olarak adlandırılan kendi türünün küçüklerini yeme alışkanlığı bulunması ise onun yırtıcı yüzünü en net şekilde tanımlamaktadır.

Mırlan balığı genellikle 20-70 cm boy aralığında dağılım göstermekle birlikte 140 cm boya ulaşmış bireyleri de bugüne dek rapor edilmiştir. Bugüne dek bildirilen en ağır birey 15 kg ve en yaşlı birey ise 20 yaşındadır.

Mırlan Balığı (Merluccius merluccius)
Mırlan Balığı (Merluccius merluccius)

Mırlan balığı genel olarak fileto şeklinde ve taze olarak tüketilmektedir. Tava yapılabildiği gibi özellikle mevsim sebzeleri ile yapılan buğulaması da gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Güveçte Mezgit tarifimizi bu balıkla da deneyebilir ve mükemmel bir sonuç elde edebilirsiniz.

Genel olarak aşırı av baskısı altında giderek azalma eğiliminde olan bir tür olması dolayısı ile küçük boydaki balıkların avlanmaması ve tüketilmemesi gerekmektedir. Halen ülkemizde yasal mevzuat çerçevesinde 25 cm olan minimum avlanma boyunun gözetilmesi ve 25 cm’den daha küçük Mırlan balıklarının satın alınmaması, türün neslini devam ettirmesi bakımından son derece önemlidir. Her türlü balığın bir kez üremesine fırsat vermek ve yavru balıkların avlanması ve ticaretinin yapılmasının önüne geçmek hepimizin temel insani görevlerindendir.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.