MUTFAKTA PRATİK BİLGİLER

Yumurta soymak www.ucuzucuzenucuz.comYumurta soyarken: Kahvaltıda haşlanmış yumurta seviyorsunuz ama yumurtanın soyulmaya karşı inadını, direncini zaman zaman kıramıyorsunuz. Hiç dert etmeyin, kolayı var, haşlayacağınız suya 1 çay kaşığı karbonat ekleyin, yumurtalarınız daha kolay soyulsun. Bir başka yöntem de ocaktan alır almaz soğuk suya tutup bir süre soğuk suda bekletmektir. Gözeneklerden girecek su, yumurtanın kolay soyulmasını sağlar.

Yumurta dilimlemek: Katı haşladığınız yumurtaların düzgün dilimlenmemesinden şikayetçi iseniz keseceğiniz bıçağı suya tutun. Islak bıçakla düzgün dilimlendiğini göreceksiniz.

Taze yumurtayı anlamak: Yumurtayı içi su dolu kaba koyun. Yatay olarak suyun tabanında kalıyorsa taze, suyun yüzeyine çıkıyorsa bayattır.

Bayat Ekmekler: Hemen her mutfakta var olan bu sıkıntılı durumu çok pratik bir şekilde lezzete dönüştürebilirsiniz. Çok yolu var elbette ama biz iki tanesini önereceğiz buradan. Küp küp doğrayıp kızartın ve bir kavanoz içerisinde buzdolabına koyun. Çorbalarınız için kızarmış ekmeğiniz her an elinizin altında olsun. Veya dilerseniz bunu öğütün ev yapımı galeta ununuz olsun. Galeta unu ile neler yapacağınızı siz çok iyi bilirsiniz.

Balık alırken: Balık alırken gözlerinin parlak, vücudunun diri, solungaçlarının parlak kırmızı/pembe olmasına dikkat etmenizde yarar var.

Kuru fasulye pişirirken: Fasulyenizin dağılmadan pişmesini, tabakta iyi pişmiş ancak tane tane durmasını istiyorsanız tuz, salça veya domatesi fasulyeler yarı pişmişken ilave edin.

Fırına sinmiş kötü kokular: Fırına içi yarı yarıya su ve sirke dolu olan bir kap koyun. Fırını ısıtın ve kap içinde olarak soğumaya bırakın. Kokulardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Soğan kokusundan elinizi korumak için: Soğanı soymak veya doğramak için elinize almadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız soğan kokusunun elinize sinmediğini göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.