NİSAN AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Barbunya

Nisan ayında hangi balık yenir konusuna isterseniz hangi balık yenmez diyerek giriş yapalım.

Nisan ayında kalkan balığı tüketmeyiniz. İnternette bir çok web sayfasında nisan ayında kalkan balığı öneriliyor. Oysa kalkan balığı nisan ayında artık yumurtalıdır ve bir çok kişinin lezzeti nedeniyle özellikle istediği, arayıp bulduğu bu yumurtaları yemek, kalkan neslinin tükenmesine katkı yapmaktan başka hiçbir şeye yaramaz.

Zaten nisan ayının 15’inden itibaren kalkan balığının  av yasağı da başlamış oluyor. Daha önce 1 mayıs ile 30 haziran arasında uygulanan kalkan avı yasağı yumurtlama zamanı göz önüne alınarak 2 yıldır 15 gün öne alınmış bulunuyor.

Bu girişten sonra artık yazımızın asıl amacına gelebiliriz. Nisan ayında hangi balık yenir demiştik. Nisan ayında levrek, kırlangıç, barbunya, minekop gibi balıklar oldukça lezzetlidir.

Barbunya
Barbunya (Mullus barbatus)

İstavrit, diğer bir çok ayda olduğu gibi nisan ayında da gayet lezzetle tüketilebilir. Hamsiyi ise önermiyoruz. Bu mevsimde avlanan hamsi kurtçuk benzeri bir tür parazit bulundurur. Daha evvel avlanarak dondurulmuş ve çözülmüş olarak da hamsi satılıyor. Ama işin kötü tarafı çoğu satıcı bu durumu gizlemekte ve taze hamsi adı altında bu balıkları pazarlamakta. Bu durum da bir çok riski barındırmaktadır. Benzer bir çok sebep dolayısıyla biz nisan ayında tezgahlarda görseniz de hamsiyi çok tavsiye etmiyoruz.

Karagöz ve mezgit yine nisan ayı için oldukça iyi lezzetlerdir. Güveçte Mezgit başlıklı yazımızı okumanız iyi bir yemek tarifine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Nisan ayında kılıç balığı da tavsiye edilebilecek niteliktedir. İyi bir marine işleminin ardından yapılacak kılıç şiş mükemmel sonuç verir.

Mercan balığı da nisan ayında tüketmek için uygun bir balıktır.

Gördüğünüz gibi mevsim itibariyle balık çeşidi azalmakta. Bir çok balık ilkbahar ve yaz aylarında üreme mevsimine girdiği için lezzet kaybı yaşamaktadır. Ayrıca av yasakları da 15 nisan tarihi itibariyle başlayacağından bir çok balık hatta semtinizin balıkçıları bile yeni sezona kadar görünmez olacaktır.

Bu dönem boyunca balık tüketmemek olmaz. Deniz balığı olarak nitelenen avcılık yoluyla elde edilen balıklar elbette bir çok açıdan tercih sebebi olabilir. Ancak deniz balığı ile çiftlik balığı arasında tereddüt yaşıyorsanız Deniz Balığı mı Çiftlik Balığı mı başlıklı yazımız size yol gösterip yardımcı olabilir.

Biz dört mevsim balık tüketmenin gerekli ve sağlıklı olduğuna inanıyoruz. Bol bol balık bol bol sağlık…

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.