GENEL

ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Yarın 24 Kasım Öğretmenler Günü. Tüm öğretmenlerimizin günü kutlu olsun. 24 Kasımın bir tatil gününe gelmesi dolayısıyla muhtemelen öğrenciler bugün kutlayacaklar öğretmenlerini. O yüzden biz de bugünden kutlamayı tercih ettik.

Türkiye’de 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması 1981 yılına dayanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1924’te Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmiş olması nedeniyle 1981 yılında bu günün Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Öğretmenler Günü birçok ülkede farklı gerekçelerle farklı tarihlerde kutlanmaktadır.

Örneğin; 5 Ekim 1966 tarihi, Paris’te gerçekleşen  “Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı”nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi”nin oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür. Bu nedenle UNESCO’nun tavsiyesiyle bu tarih birçok ülkede Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

Avustralya’da her yıl Ekim ayının son Cuma günü olan Öğretmenler Günü, Çek Cumhuriyetinde evrensel eğitimin ilk savunucularından Jan Amos Comenius’un doğum günü olan 28 Mart günü kutlanır.

Hindistan, eski devlet başkanı ve öğretmeni Dr. Sarvepalli Radhakrishnan‘ın doğum günü olan 5 Eylül’de kutlar Öğretmenler Gününü. İran’da 2 Mayıs, Slovakya’da 28 Mart, Peru’da ise 6 Temmuz farklı gerekçelerle Öğretmenler Günü olarak belirlenmiş ve her yıl kutlanmaktadır.

Öğretmenlerin ve öğretmenliğin sorunlarının gündemde daha çok yer alabildiği bu özel günün ülkemizin eğitim ve öğretim sistemine kalıcı katkılar sağlanmasına zemin hazırlaması dilekleriyle öğrencilerin çoğunluğu ile aynı tarihte, bir gün erkenden tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.