OMEGA 3 EN ÇOK HANGİ BALIKTA VAR

Somon Balığı Dilimi

Omega 3 en çok hangi balıkta var” sorusuna verilecek en net cevap şudur: Omega 3 bir yağ asidi olduğuna göre en çok yağlı balıklarda bulunur.

Başlıktaki soruyu ilk cümlede cevaplamış olduk ama elbette bu konuya dair söylenecek söz bitmiş değil.

Somon-omega-3-www.ucuzucuzenucuz.com_

Yağlı balıklarda ve doğal olarak balık yağında en fazla bulunan yağ asitleri, 20 karbon içeren eikosapentaenoik asit (EPA) ve 22 karbon taşıyan dokosaheksaenoik asit (DHA) olarak bilinir. Oysa kanola, soya fasulyesi, keten tohumu ve ceviz yağlarında ana bileşen olarak bulunan yağ asidi (ALA) alfalinolenik asittir.

Bunların arasında en faydalı olanları EPA ve DHA’dır.

Bu temel yağ asitlerinin vücutta üretilmediğini göz önünde bulundurduğumuzda, dışarıdan alınmasının vücutta bir çok hayati fonksiyonun yerine getirilmesi açısından ne kadar elzem olduğu daha kolay anlaşılabilir.

Omega 3 yağ asitlerinin fonksiyonları ile ilgili detaylı bilgiye BURAYI tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Biz hayati öneme sahip olan Omega 3 yağ asitlerini en çok hangi balıkların içerdiği, yani hangi balık bize daha fazla omega 3 sağlar sorusu ile devam edelim. Başlangıçta yağlı balıklar en fazla Omega 3 içerir diye başlamıştık. Peki en yağlı balıklar hangileridir?

Aslında çoğu yağlı balık maalesef bizlerin pek de tüketmekte istekli olmadığımız balıklardır. Buna en iyi örnek SARDALYA‘dır. En yağlı ve en çok avlanıp en kolay ulaşılabilen balıklardan biri olmasına rağmen çoğu kişinin tercihi olmaktan uzaktır. Bir çok kişi sadece fiyatının ucuzluğunu iyi bir balık olmamasına gösterge olarak kabul etmektedir, ki bu çok büyük bir yanılgıdır.

Ringa balığı gibi, tirsi ve çaça (papalina) da aynı aileye mensup yağlı balıklardır. Yine sardalya gibi ülkemizde yeteri kadar rağbet görmez.

Bunun dışında uskumru, somon, lüfer, alabalık, ton balığı en yağlı balıklar listesinin ilk sıralarında yer alır. Ve marketlerde tezgahlarda gerek yerli gerekse ithal ürün olarak bulmak çok zor değildir.

Zaten balıkların lezzeti ile içerdiği yağ miktarı doğru orantılıdır. Hangi ayda hangi balık yenir sorusunun en iyi, en doğru cevabında, balıkların yağlı olarak bulunduğu aylarda tüketilmesi önerilir.

Sonuç olarak en yağlı balıklar en çok Omega 3 içerdiğinden tercihinizi bu durumu göz önüne alarak yapmanızda sağlığınız açısından büyük faydalar var.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.