OMEGA-3 NEDİR NE İŞE YARAR

Somon Balığı Dilimi

Omega-3 nedir ne işe yarar

Omega-3 Bağ Yapısı
Omega-3 Bağ Yapısı

Omega-3 nedir ne işe yarar sorusu çoğu kişinin aklına takılmakta ve bu soruya cevap aramaktadır. Günümüzde hele de sağlıklı beslenme işine ucundan kıyısından bulaşmış herkes, Omega-3 kavramına da aşina olmuş demektir. Özellikle bol bol balık tüketin, balıkta bol miktarda Omega-3 bulunur gibi klişe lafların aslında ne anlama geldiğini, alınca nasıl bir fayda sağlarız konusu kadar almadığımızda vücudumuzda oluşacak aksaklıklarla da ilgili bilgileri bu yazının içeriğinde bulacaksınız.

Omega-3 yağ asitleri çift bağ içeren doymamış yağ asitleri anlamında biyokimyasal bir ifadedir.  Bu yağ asitleri vücut için son derece gerekli olup insan vücudunda üretilemediğinden gıdalar aracılığı ile dışarıdan alınması zorunludur. İnsan vücudunun Omega-3 yağ asitlerine hayatın her evresinde ihtiyacı bulunmaktadır. Bu süreç anne karnından itibaren çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık boyunca devam eder. Bu açıdan bakıldığında Omega-3, esansiyel yağ asitleri olarak da isimlendirilmektedir.

Omega-3 yağ asitleri insan vücudunda birçok fonksiyona sahiptir. Yeteri kadar alındığında vücuda zararlı etkileri olan trigliseritler ve kötü kolesterol düşer. Böylelikle ateroskleroz ve buna bağlı kalp hastalıkları ile kalp krizi ve akut inme riski azalır.

Omega-3’ün faydalı olduğu diğer hususlar arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kansere karşı koruma sağlaması, cilt hücreleri ile beyin, retina ve sperm hücrelerini güçlendirmesi, günümüzün önemli problemlerinden olan kan şekerinin regülasyonuna yardım etmesi sayılabilir.

Ayrıca kanı incelterek akışkanlığını arttırması ve pıhtılaşmasını önlemesi, yangı önleyici etkisi dolayısı ile romatizmal hastalıklara karşı koruma sağlaması da önemlidir.

Omega-3’ün anne ve bebek sağlığı üzerindeki faydaları

Yukarıda sayılan genel etkilerinin yanı sıra bebeklikte; bebeğin beyin hücrelerini ve retina gelişimini desteklemesi, anne adaylarında erken doğum riskinin azaltılması, sağlıklı bir hamilelik ve doğum ağırlığı arttırılmış bebek doğumu hususlarında da etkisi kanıtlanmıştır. Omega-3’ün annelerin doğum sonrasında görülen depresyonundan korunmasında etkili olduğu da çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur.

Omega-3’ün beyin ve zihin sağlığına faydaları

Omega-3, zihin sağlığının korunmasında da önemli roller üstlenir. Omega-3 yağ asidi, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına katkı sağlarken aynı zamanda depresyon tedavisindeki pozitif etkileri, bunama ve Alzheimer risklerinin eliminasyonu, konsantrasyon, bellek, dikkat ve davranış bozukluklarındaki olumlu etkileri, saldırganlığın azaltılması ve sakinleşmeye olan katkısı ile bilinir.

Omega-3’ün göz sağlığına faydaları

Omega-3 göz sağlığı üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Özellikle yaşlılıkla birlikte gelişen sarı nokta hasarlarının önlenmesinde pozitif etkisi bulunur. Ayrıca Omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinde retinada görme fonksiyonunda olumsuz gelişmeler olduğu bildirilmiştir.

Omega-3’ün kemik ve iskelet sağlığına faydaları

Omega-3 kemik ve iskelet sistemi üzerinde de bariz şekilde olumlu etkilere sahiptir. Kemiklerin kalsiyum depolamasına olan katkısı son derece önemlidir. Ayrıca eklem iltihabı oluşumuna neden olan ve kıkırdak dokuda hasar oluşturan enzim aktivitesinin azaltılmasında da rolü bulunmaktadır. Ayrıca eklem hassasiyetlerinin giderilmesi ve sabah sertliğinin azaltılması, romatoid artritte hastanın ilaç ihtiyacının azaltılması hususlarında da etkilidir.

Omega-3’ün kalp ve damar sağlığına faydaları

Bunca geniş fayda spektrumunun yanı sıra Omega-3’ün kalp ve damar sistemi üzerindeki faydaları son derece önemlidir. Dünya genelinde yapılan çeşitli araştırmalar, Omega-3 yağ asitlerini dengeli bir şekilde alan kişilerin kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli kazanımlar elde ettiği görülmektedir. Bu kişilerin koroner kalp hastalığına bağlı ölümlerde belirgin bir şekilde avantajlı olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur. Omega-3, kalp damar hastalığı riski taşıyanlar ile bu hastalığı taşıyanların kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca damar sertliği hızının düşürülmesi, kanda trigliserit düzeyinin azaltılması, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşürülüp, iyi kolesterol olan HDL’nin arttırılması, kalp krizi geçirenlerin felç veya ikinci bir kalp krizi ya da ölüm riskinin azaltılması hususlarında da faydası bulunmaktadır.

Omega-3 hangi besinlerde bulunur

Somon Balığı Dilimi
Somon Balığı Dilimi

Omega-3 en çok soğuk sularda yaşayan yağlı balıklarda (somon balığı, orkinos (ton) balığı, uskumru, sardalya, hamsi) bulunur. Ayrıca bitkisel kökenli olarak keten tohumu yağı, ada çayı yağı, kivi, perilla ve semizotu da Omega-3 bakımından zengindir. Bunların dışında daha az oranlarda olsa da ceviz, badem, fındık, soya filizi, çörek otu yağı, kanola yağı, soya yağı, tatlı patates, marul, lahana, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzelerden sağlamak da mümkündür.

Omega-3 En Çok Hangi Balıkta Var başlıklı yazımızın da bu konuda size aydınlatıcı bilgiler sağlayacağını düşünüyoruz.

 

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.