PALAMUT BALIĞI

Palamut www.ucuzucuzenucuzBalık avı sezonunun başlaması dört gözle beklenirken bir yandan da tavalar palamut beklentisi ile yerinden çıkarılıp ocakların üstüne yerleştiriliyor bugünlerde.

15 Ağustostan bu yana çapari ile avlanılmasına izin verilen ve 1 Eylülde başlayacak yeni av sezonunun habercisi gibi olan palamut balığı, bol avlandığı yıllarda insanların balığa doyması anlamını taşıyor. Bolluğu ile birlikte insanların ucuz balık ihtiyacını da karşılıyor. Görüntüsünün oldukça gösterişli olması, pişirmeye kolay hazırlanması, kılçıksız olması nedeniyle çoluk çocuk herkes tarafından kolay yenmesi, ülkemizde palamutu fenomen haline getirmiştir. Mevsimi geldiğinde balığa en aşina olmayanlarca bile aranır durumdadır.

Palamut pul www.ucuzucuzenucuz.com
Cezayir hatırası

Bu nedenle,  az bulunduğu, av vermekte cimri davrandığı yıllarda ülkemizde yeri başka balıklarla doldurulmaya çalışılmakta, kimi zaman dondurulmuş olarak ithal edilen uskumrulara bile palamut etiketi konulmaktadır. Zaman zaman yazılı orkinos, tombik gibi balıklar da palamut diye pazarlanmaya çalışılmaktadır.

Latince adı Sarda sarda olan palamut İngilizce’de Atlantic Bonito olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere Atlantik kıyılarının tamamında ve bu arada Akdeniz ve Karadeniz’e kadar uzanan bir dağılım göstermektedir.

Ülkemizde, boylarına göre, vanoz, kestane palamutu, çingene palamutu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altıparmak ve piçuta isimleri ile anılır.

Yakışıklılığına, dünyaya yayılışına ve gösterişli isimlerine karşılık, palamut balığının lezzet bakımından en üst seviyede olduğu söylenemez. En iyi olduğu mevsimde bile bir çok kişiye göre biraz yavan bir tada sahiptir.

En çok tercih edilen pişirme yöntemi tava ve ızgara olarak bilinir. Bu şekilde tüketmeyi düşünüyorsanız nispeten sulu sayılabilecek bir kıvamda ocaktan almanızda yarar var. Tamamen kurutursanız lezzetinde kayıplar oluşabilir.

Palamut balığının diğer pişirme yöntemi de, değişik sebzelerle buğulama yapmaktır. İsterseniz yayvan bir kapaklı tencerede isterseniz de bir tepsi içerisinde fırında bu yöntemi deneyebilirsiniz. İçine koyacağınız sebzelerde çok değişik alternatifleri değerlendirmeniz mümkün. Soğan, sarımsak, biber ve domates ile yetinebilir, dilerseniz patates ekleyebilirsiniz. Hatta değişik tatlar denemekten hoşlananlar semiz otu veya pancar yaprağını da listeye dahil edebilir.

Sofranız da hayatınız da lezzetten uzak olmasın…

 

Palamut balığı www.ucuzucuzenucuz

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.