RED TIDE

Red Tide
Red Tide
Red Tide

Red Tide, denizlerde bir renk cümbüşü. Tam bir görsel şölen. Nasıl oluyor da oluyor derseniz biraz söz edelim hemen.

Red Tide, sularda ama özellikle denizlerde bir veya birden fazla fitoplankton türünün aniden artışı ile birlikte yoğunluklarının artması işe suyun renginin kırmızı/kahverengi bir hal alması ile karakterize olan biyolojik bir olaydır.

Fitoplankton türlerinin mevsimsel değişimleri incelenirken bazı türlerin belli zamanlarda çok seri bir şekilde üreyerek bulundukları ortamda yoğun bir durum kazandıkları görülmüştür. Dünyada ilk kez Florida sahillerinin batı kesimi kıyısındaki Venice bölgesi civarında gözlemlenmiştir.

Red Tide olayı çoğunlukla mevsimsel ve yöreseldir. Genellikle derinliği az olan sahil kesimi sularında veya çoğu zaman da nehir ağızlarında gözlemlendiği bildirilmiştir. Bu olayın oluşabilmesi için bazı özel koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu hadiseye neden olan mikroskobik canlıların gelişimi için gerekli olan sudaki besleyici element fazlalığı durumunda ortaya çıkabilmekte ve yoğunluk göstermektedir. Ayrıca suyun durgun olması da önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir.

Red Tide olayının oluşmasına neden olan organizmaların başında Gonyaulax spp. ve Gymnodium spp. gelmektedir.

Resimlerini görmek isterseniz TIKLAYIN.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.