SARDALYA

Sardalya www.ucuzucuzenucuz.com
Sardalya (Fransa)

Sardalya veya sardalye, siz hangisini demeyi tercih ediyorsunuz bilmiyorum. (Mehmet Yaşin biraz kızabilir ama bana sardalya demek daha kolay geliyor.) Latincesi Sardina pilchardus olan balıktan söz ediyorum. Hani şu uygun fiyatına rağmen bazılarımızın biraz mesafeli durduğu balıktan…

Yuvarlak ama yanlardan hafif basık olan vücudu kolaylıkla dökülebilen pullarla kaplıdır. 10-25 cm aralığında boya sahiptir. Sürü halinde dolaşır ve aralık, ocak ayları dışında kalan diğer zamanlarda üreyebilir. Sardalyanın kendine has bir kokusu ve tadı vardır. Omurgası (kılçığı) kolaylıkla ayrılabilir ki, pişirme için bu durum büyük avantaj sağlar. Kılçığı çıkarılmış balığı yaprak gibi açarak enfes bir ızgara yapmaya zorlar sizi. Zaten bu balık adeta mangal ve ızgara için yaratılmıştır.

Sardalya pul www.ucuzucuzenucuz (1)
Sardalya için çıkarılmış pul (Ekvator)

Sardalya, ülkemizde Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’de de avlanır ancak asıl olarak bir Akdeniz balığıdır. Ege ve Yunan kültürünün önemli bir figürüdür. Dünyanın bir çok ülkesinde de adına pullar çıkarılacak kadar insanların hayatlarına dahil olmuştur. Ülkemizin bir çok bölgesinde, Akdeniz ülkelerinde ve hatta dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi tuzlama ve konservesi yapılır. Bolca tüketilir.

Sağlık için vazgeçilmez olduğu su götürmez bir gerçek olan omega-3 en çok sardalyada bulunur desek yanlış olmaz. Bünyesinde bolca bulunan yağ çok miktarda omega-3 içerir. Bu nedenle düşük fiyatından da yararlanarak bolca tüketilmesi çok yerinde olur. En yağlı zamanlarında olmamız da işin cabası. Evet, sardalya ağustos ve eylül aylarında en yağlı dönemini geçirmektedir. Bu fırsatı değerlendirmenizi öneririz.

Sardalya1 www.ucuzucuzenucuz.com
Yalnız sardalya (Adriyatik kıyıları)

Bu şekilde yoğun bir omega-3 kaynağı olmasına, kolay bulunmasına ve ucuz balık olmasına rağmen sardalya, balıkçı tezgahlarında ve balık yemekleri yelpazemizde hak ettiği yeri maalesef almıyor.

Sardalyanın ızgara için yaratılmış bir balık olduğundan söz ettik yukarıda. Ama imkanlarınız buna elverişli değilse az yağlı bir tava da işinizi görecektir. Balıkçınızdan satın aldığınız sırada temizlerken kılçıklarını da almasını rica ederseniz evde mükemmel bir yemek hazırlamanız çok daha kolay bir hale gelecektir.

Tabanı az yağlı ama kızgın olan tavaya balıkları dizin ve suyunu salıp tekrar çekmesini bekleyin ve çok bekletmeden hemen tavadan alın. Çeşni ve salata için bir öneride bulunmayacağız. Çünkü kalanını herkes kendi zevkine göre şekillendirecektir zaten.

Bizim tavsiyemiz, bu günlerde en yağlı dönemini geçiren ve buna rağmen en ucuz balık olan, denizlerimizin besin deposu bu üyesine sofralarınızda daha fazla yer verin. O, bunun karşılığını lezzet ve sağlık olarak size fazlasıyla geri verecektir.

[retweet]
[clear]
[facebook]
[clear]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.