SELFİE NEDİR

Selfie nedir?

Selfie nedir sorusu son zamanlarda çoğu kişinin sıkça sorduğu bir soru haline geldi. Selfie, henüz yeni bir kelime olmasına karşın hayatımızda çok önemli bir yere sahip olmayı başarmıştır. Bir dijital fotoğraf makinası veya cep telefonu kamerası yardımıyla elde edilen ve genellikle oto portre olarak adlandırılan fotoğraf türüne verilen isim olan selfie, hayatımıza çok hızlı bir giriş yapmış bulunmaktadır. Öyle ki birçok insanın bu kelimeyi kullanmadan veya bu eylemin içinde olup selfie çektirmeden geçirdiği bir gün olmaz hale gelmiştir.

Bu kadar hayatımızda yer eden kelimenin geçmişi ise çok yeni olup 2013 yılında Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir oylamada yılın kelimesi seçilmiş ve İngilizce sözlüğe dâhil edilmiştir. Hemen bunun ardından 2014 yılında ise Türk Dil Kurumu (TDK) “selfie” kelimesine karşılık olarak “özçekim” kelimesini bulmuş ve kabul etmiştir.

Selfie nasıl çekilir?

Leonardo Di Caprio Selfie
Leonardo Di Caprio Berlin’de bir hayranı ile selfie çekiyor

Selfie çekmek için bir dijital fotoğraf makinası veya bir akıllı telefona sahip olmak çoğu zaman yeterli olmaktadır. Bir kol boyu mesafeden yapılan çekim ile kadraja dâhil edilen görüntüler, çoğu zaman hemen anında sosyal medyada paylaşılmasıyla da meşhur olmuştur. Öyle ki selfie ile iz sürmek ve kişiyi adım adım takip edebilmek mümkün hale gelmiştir.

Kadraja giren kişiler kadar aynı kadrajda yer alan özel öneme sahip yerler, kişinin anıları arasına silinmez bir şekilde girmekte ve turistik gezilerin kimseye ihtiyaç duymadan fotoğraflanmasına öncülük etmektedir.

Selfie çubuğu nedir?

Selfie Çubuğu
Selfie Çubuğu (Bluetooth Kontrollü)

Selfie çubuğu, özçekim çubuğu, selfiematik gibi isimlerle anılan ve bu akımın ortaya çıkmasının ardından geliştirilen bu araçlar sayesinde insanlar selfie çekebilmek için kol boyundan fazlasına sahip olmuş ve kadrajlarını genişletme imkânı bulmuşlardır.

Gerçekten de çoğu bluetooth kontrollü olarak tasarlanan bu cihazlar, bir metreden fazla uzayan teleskopik gövdeleri sayesinde daha uzaktan ve geniş açı ile selfie çekme imkânı sunmaktadır. Gövdesi üzerinde yer alan tuşa dokunulduğunda bluetooth ile telefon veya fotoğraf makinasına kumanda edilmekte ve böylece en uygun anda en uygun poz resimlenmiş olmaktadır.

Uzun sözün kısası hayatımıza son hızla dâhil olan selfie, pek de gidici görünmüyor. Anlaşılan selfie, selfie çubuğu, özçekim gibi birçok kelimeye kulaklarımız ve dilimiz şimdikinden çok daha fazla aşina olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.