SEVGİLİLER GÜNÜ

Sevgililer GModern dünya ve onunla birlikte gelişen tüketim toplumu için en önemli günlerden biri olan sevgililer günü yaklaşıyor.

St.Valentine’s Day ya da sevgililer günü, Roma Katolik Kilisesinden kökenini alan ve dünyada bir çok ülkede geniş bir kesim tarafından kutlanan bir gün. İnsanlar kendilerine göre anlamlar yükleyerek çeşitli şekillerde bu günü kutlamakta.

Resmi rengi kırmızı ve resmi yiyeceği çikolata gibi görünen bu kutlamalara ait adetler çeşitli ülkelere göre farklılıklar gösterir. Çoğu ülkede eşe veya sevgiliye kart verilmesi adettendir. Kart üzerinde aşk şiirleri, aşk sözcükleri bulunmasının gerektiğini söylememe sanırım gerek yok.

Ayrıca sevgililer günü dünyada en çok evlenme teklif edilen gün olma özelliğini de taşımaktadır.

Hristiyan kökenli günlerden biri olduğundan dolayı sevgililer günü, bir çok müslüman ülkede pek de hoş karşılanmaz. Mesela Suudi Arabistanda sevgililer günü kutlaması ve kutlama ürünlerinin satışı yasaklanmıştır.

Sevgililer GSevgililer günü, sevgiliye küçük büyük hediyeler anlamına gelse de, dünya, asıl oluşturduğu ekonomi ile ilgileniyor. Gerçekten son derece büyük bir ekonomik faaliyetin oluşmasına neden olan bu güne, en çok, sevgilisi olsun ya da olmasın ticaret erbabı değer veriyor ve varlığına dua ediyor olmalı.

Tamamen bu güne özel tasarlanan bir çok eşyanın yanı sıra  sevgililer günü için düzenlenen bir çok faaliyet üretim, ticaret ve hizmet sektörü için hatırı sayılır bir ekonomik büyüklük anlamına gelmekte.

Sözün kısası sevgililer günü, günümüzde sadece sevgilileri değil neredeyse herkesi mutlu eden bir gün haline gelmiş bulunmakta.

Ne diyelim… Kutlu olsun.

Fotoğraflar: www.wikipedia.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.