SOMON BALIĞI

Somon Balığı

Somon balığı çok yaygın olarak bilinen ve tüketilen bir balık türüdür. Som veya somon gibi adlar altında bilinse de tamamı Salmoniformes sınıfına ait ailelerin üyeleridir. Atlantik somonu olarak bilinen (Salmo salar) ve Pasifik somonu olarak bilinen (Oncorhynchus türleri) tatlı suda yetişip büyürler ve denize göç ederler. Yaşamlarını denizde tamamlamak yerine üreme içgüdüsü ile tatlı sulara ama doğdukları tatlı sulara doğru ölümcül bir yolculuğa çıkarlar.

Somon Balığı
Somon Balığı

Somon balığı bu gizemli yolculuğunu tamamlayabilmek uğruna nehirlerde akıntıya karşı yüzlerce kilometre yüzmenin yanı sıra çoğu zaman şelaleleri ve birçok başka engeli aşmak zorunda kalır. Halen yol ve yön bulmalarının dünyanın en önemli sırlarından birisi olduğu kabul edilir. Yapılan bazı deneylerde özel kaplar içerisinde nehirlerin uzak ve farklı kollarına karayolu ile taşınan balıkların hiçbir yanılgıya uğramadan doğdukları yere giderek yumurtladıkları hayretle görülmüştür.

Bu şaşırtıcı yolculuğun sonunda kimi zaman 1500 kilometreyi bulan mesafeleri kat etmiş ve suların en soğuk olduğu noktalara ulaşmış olurlar. Burada gerçekleşen yumurtlama aslında ömrünün sonuna gelen annenin üreme çabasından başka bir şey değildir. Neslin devamını sağlayan bu yolculuk, insan eliyle inşa edilen bent, baraj gibi yapıların yaygınlaşmasıyla sekteye uğramış ve neredeyse türlerin neslinin tükenmesi noktasına gelmiştir.

Çok sonraları birçok ülke barajların bentlerinin yanına alabalık merdiveni denen ve balıkların tırmanmasına olanak sağlayan yapıları yapma yoluna gitmiştir. Bu sayede ve alınan başka tedbirlerin neticesinde halen az da olsa bazı nehirlerde alabalık türlerinin yaşama imkânı bulabilenleri vardır.

Bununla birlikte somon balığı, yetiştiricilik açısından son derece uygun bir tür olarak dünya üzerinde birçok yerde kültüre alınmış ve bu şekilde üretiminin artması sağlanmıştır. Şili ve Norveç bu alanda dünyanın en önde gelen iki ülkesi olarak ön plana çıkar.

Bu sıra dışı hikâyeye sahip olmasının yanı sıra somon balığı, son derece değerli ve lezzetli bir yemeğin habercisi olabilir. Izgara yapılarak tüketilebileceği gibi tavada ve fırında yapılan çok çeşitli yemekleri ile herkesin beğenisini kazanan bir balık türüdür. Her türlü balık için geçerli olan ve sağlık ile lezzeti bir araya getiren Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Bir renge adını verecek ölçüde belirgin ve güzel bir dokuya sahip olan eti oldukça yağlıdır. İsteğe bağlı olarak hafifçe marine edilmesinin ardından ızgarada pişirildikten sonra haşlanmış sebzeler eşliğinde servis edilebilir. Bu haliyle son derece değerli bir diyet yemeği de olabilir.

Somon Dilimi
Somon Dilimi

Bezelye, brokoli, havuç, enginar, ıspanak, pazı gibi birçok sebzeden istediklerinizi, dilediğiniz miktar ve oranlarda karıştırarak somon dilimlerine yoldaş yapabilir, bir tepsi içerisinde fırına vererek harika bir yemek elde edebilirsiniz.

Türkiye’de yemek kültürünün ve damak alışkanlıklarının biraz uzağında kalmış gibi görünse de somon füme, son derece lezzetli ve değerli bir besin maddesidir. Füme etlerin mutfağımızda daha fazla yer bulması kaliteli protein tüketimine ve sonucunda sağlıklı bir yaşama atılan adım olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.