SU ÜRÜNLERİ AVCILIĞINI DÜZENLEYEN 4/1 VE 4/2 NUMARALI TEBLİĞLER YAYINLANDI

Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 4/1 ve 4/2 Numaralı Tebliğler Yayınlandı, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/35), 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/36)

resmi-gazeteeTürkiye’de denizlerde ve iç sularda su ürünleri avcılığını düzenleyen 4/1 ve 4/2 numaralı tebliğler Resmi Gazetede yayınlandı. 13 Ağustos 2016 tarih ve 28900 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan söz konusu tebliğler 1 Eylül 2016 tarihinde başlayacak olan av sezonunda balıkçılığın kurallarını belirleyen metinler olarak işlev görecek.

4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/35) ile getirilen en belirgin ve dikkate değer değişiklikler arasında Marmara Denizinde 15 Eylül -31 Ekim tarihlerinde ışıkla hamsi avcılığı yapılmasına belirli kurallar dâhilinde izin verilmesi ile lüfer için 20 cm olan boy yasağının 18 cm olarak düzenlenmesi geliyor.

Her iki uygulama sektördeki pek çok paydaş tarafından olması gereken düzenlemeler olarak görülse ve sevinçle karşılansa da av baskısını arttıracağı yönünde eleştiriler getirenler de yok değil. Her iki tarafın argümanlarını yeterli bir seviyede değerlendirecek bilimsel çalışmaların yokluğu ise sağlıklı bir sonuca varmanın önündeki en önemli engel olarak duruyor.

Bu konularda üniversitelerde yapılan araştırmaların yokluk düzeyindeki yetersizliği bir yana, Bakanlığa bağlı Araştırma kuruluşlarının bu araştırmaları yapmak için oldukça uzak noktalarda konumlandırılmış olmaları da önemli bir eksiklik olarak göze çarpıyor. Belki de bu ve benzeri konuların bir bakanlık politikası olarak belirlenmesi ve ilgili araştırma kuruluşlarına görev tevdi edilmesi önümüzdeki dönemde en öncelikli işler arasında kabul edilse iyi olacak.

Aksi halde endüstriyel balıkçılık unsurlarının dünyanın her yerinde olduğu gibi kurulu av güçlerinin yanı sıra lobi faaliyetlerini de kullanarak kural koymada ve mevcut kuralları esnetmede daha belirleyici olmaları kaçınılmaz bir hale gelecektir.

Ticari amaçlı olarak avlananların yanı sıra konuya amatör olarak ilgi duyanların yol haritasını belirleyen kurallar ise aynı tarih ve sayılı Resmi Gazetede 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/36) başlığı altında yayınlanmış durumda.

İster ticari ister amatör olarak konu ile ilgilenenlerin söz konusu tebliğleri okumaları ve getirilen yasaklara titizlikle uymaları bir vatandaşlık görevi olarak kabul edilmelidir. Aksi halde giderek azalan balık stoklarını korumak ve gelecek nesillere aktarmak maalesef mümkün olmayacak. Konu hepimizi yakından ilgilendiriyor, hafife almamak gerek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.