ŞUBAT AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Şubat ayı ile birlikte tezgahlarda balık azalırken fiyatlar artmaya başlar. Balıkçılığın yoğun, balığın bol olduğu aylar artık geride kalmıştır.

Şubat ayında hangi balık yenir sorusuna cevap bulacağız, lezzetli balık yok demek değil bu durum elbette. Bu ayda da lezzetle yenecek çok çeşitli balıklar var.

Biz yine listemizin ilk sırasına kimilerinin balık demeye dilinin varmadığı hamsiyi ve denizlerimizin kuru fasulyesi olarak adlandırılan istavriti koyalım. Hamsi ve istavrit, hem nispeten uygun fiyatı, bol bulunması ve bir çok mevsime yayılmış dengeli lezzeti ile ilk sırayı hak ediyor.

Eğer bulabilirseniz torik de bu ayda idealdir. Hele bir de lakerda düşkünü iseniz torik kaçtı kaçıyor, fırsatı değerlendirin.

Kalkan Balığı
Kalkan Balığı

Kalkan balığı bu ayda lezzetinin doruklarındadır. Meraklısına kesinlikle önerilir. Kalkan demişken bir hususa değinmeden geçmeyelim.

İnternette bu konu ile ilgili yapılan aramalarda, bazı aylarda çok lezzetli olduğu söylenerek tavsiye edilen kalkan yavrusu, mercan yavrusu gibi balıklardan lütfen uzak durun. Yavru balıkların avlanması ve ticaretinin yapılması yasa dışı olduğu kadar vicdanen de kabul edilmesi imkansız. Her balığın en az bir kez üremesine fırsat verilmesi ve böylelikle neslinin devamını sağlaması temel prensiptir. Lütfen buna dikkat edelim. Balıkların yasal asgari avlanabilir boylarının anlatıldığı yazıya BURADAN ulaşabilirsiniz.

Biz yine yazımızın asıl konusuna dönelim. Şubat ayında mezgit, izmarit, gümüş ve kefal de lezzetli durumdadır. Bu balıkların her biri uygun pişirme yöntemleri ile pişirilirse ayrı ayrı lezzetli balıklardır. Kefalin açık denizde avlanmış olanı makbuldür. Bu nedenle bildik bir yerden almanızda fayda var.

Tatlı su balıklarından hoşlanıyor ve ulaşma imkanı da bulabiliyorsanız kaya balığı, tatlı su levreği ve yayın balığı şubat ayında lezzetlidir. Tatlı sulara özgü bu üç tür de çok lezzetli balıklardır. Eğer bulabiliyorsanız hiç düşünmeden denemeniz önerilir. Her zaman en lezzetli balıklar denizde değildir, bu lezzetleri kaçırmayın.

Hangi balık sizin zevkinize uygundur, hangi balık damak tadınıza hitap eder en iyi siz bilirsiniz elbette. Ama BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Sağlıklı gıda derken sağlıksız pişirme yöntemlerine mahkum olmayın.

 

FOTO: www.fishbase.org

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.