TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR?

Taze balık www.ucuzucuzenucuz.comBalık, içerdiği besin elementleri nedeniyle yediden yetmişe her yaştan insan için vazgeçilmez öneme sahiptir. Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen kişi başına tüketilen balık miktarı açısından çok da ön sıralarda yer almaz. Beslenme alışkanlıklarımız nedeniyle bir çok bölgemizde tüketimi çok sınırlıdır. Pişirme yöntemi olarak da sadece kızartmayı ön planda tutmamız balığın bol ve sağlıklı bir şekilde tüketiminin önünde ciddi bir engeldir.

Sağlıklı balık pişirme yöntemlerinin anlatıldığı yazıyı okumak için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Tüketme eğiliminde olan, balığı aslında çok da seven bir çok kişi için ise tazeliğinden emin olamamak, tazelik kriterlerini bilmemek, taze balık nasıl anlaşılır sorusunun cevabı konusunda bilgi sahibi olmamak, satın almaktan vazgeçmelerine neden olmaktadır. Taze balık ile bayat balık çok benzer gibi görünse de bir miktar tecrübe ile kolaylıkla ayırt edilir.

  • Taze balık öncelikle pırıl pırıldır, adeta canlı gibi durur.
  • Pullu balıkların pulları da kendisi gibi canlı ve parlaktır, kolayca dökülmez.
  • Balık pulsuz ise deri tamamen gergindir, canlı ve parlak bir görünüme sahiptir.
  • Taze balığı baş kısmından yere paralel tuttuğunuzda kuyruk kısmı yer çekimine kolayca yenilmez, düz durur. Balık bayatladıkça bu canlılık ve gerginlik, yerini gevşemeye bırakacağından kuyruk ucu düz durmakta zorlanır, aşağıya doğru kıvrılır.
  • Taze balığa parmağınızla bastırdığınızda kolaylıkla eski halini alır, parmağın oluşturduğu çukurluk uzun süre kalmaz.
  • Taze balığın karın boşluğu vücut ile bütünlük arz eder. Yumuşamış hatta patlamış bir karın boşluğu görüntüsü balığın bayatladığının işaretidir.
  • Taze balığın gözleri parlak ve canlıdır, dikkatle bakıldığında gözlerin çukurlaşmadığı görülür.
  • Taze balık1 www.ucuzucuzenucuz.comTaze balığın solungaçlarının parlak, pembemsi kırmızı renkte olur. Balık bayatladıkça bu renkler giderek matlaşır ve koyulaşır hatta kahverengiye kaymaya başlar.
  • Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bekledikçe asidik bir koku yayılmaya başlar.

Tüm bunları seçebilmek, ayırt edebilmek için bir miktar aşina bir göz gereklidir. Ancak bir kaç denemenin ardından yapacağınız kıyaslamalarla farklılıkları kolayca ayırt etmeye başladığınızı göreceksiniz.

Taze balık ile bayat balık farkı konusunda hala sıkıntı yaşıyorsanız, eğer varsa, bildiğiniz bir balıkçıdan almak kısmen çözüm olarak düşünülebilir. Ama yine de siz her balık alışınızda yukarıda saydığımız özellikleri hatırlayıp alıcı gözle ve dikkatle satıcıyı ve hazırladığı balıkları gözleyin. Kısa zamanda çok hızlı bir ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.