TEMMUZ AYINDA HANGİ BALIK YENİR

Sardalya1 www.ucuzucuzenucuz.com
Sardalya

Temmuz ayı balık tüketiminin en aza indiği bir aydır. Tüketimin azalmasında talebin düşmesi kadar piyasaya arz edilen balıkların hem çeşit hem de miktar olarak azalması da etkendir. Bu durumda temmuz ayında hangi balık yenir sorusuna cevap bulmak zor gibi görünse de, biz bu konuda iddialıyız. Önerilerimizin sizi memnun edeceğine dair inancımız tam.

Söze sardalyadan başlayacağız. Veya sardalyeden. SARDALYA başlıklı yazımızda da söz ettiğimiz gibi Mehmet YAŞİN üstat, sardalye denmesini, bunun daha doğru bir ifade olduğunu belirityor. Biz seçimi size bırakalım. İsteyen sardalya dileyen de sardalye diyebilir.

Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengin olan ve bu özelliği sayesinde de son derece faydalı ve değerli olan bu balık, maalesef gereken ilgiyi görememektedir. İlgi düşüklüğü, sardalyanın fiyat olarak daha uygun bir seviyede kalmasını da sağlamaktadır. Bu nedenle herkesin kolaylıkla ulaşabileceği ve tüketebileceği bir konumda piyasadaki yerini alır.

Yaz aylarının en şahane balığı sardalya, doğal olarak temmuz ayında bizim bir numaramızda olacak. Asma yaprağına sararak yapılan ızgara tarifleri en favori pişirme yöntemi olarak bizim de tavsiyemizdir. Şöyle bir not ekleyebiliriz buna. Bize göre sardalyayı ızgarada pişirin de, ister asma yaprağına sarın isterseniz sarmayın. Yeter ki bu güzelim yağlı balığı kızgın yağa atarak bir kez daha öldürmeyin.

Temmuz ayında ikinci tavsiyemiz istavrit balığı olacak. Hemen hemen her ayda yenmesi uygun olan bu balık, denizlerin kuru fasulyesi unvanını hak ediyor. Genellikle tava yapılan istavriti birkaç yaz sebzesi ekleyerek bir tepsi içerisinde fırına da verebilirsiniz. Bizce denemeye değer.

Tekir ve barbunya fiyatlarını çok dert etmezseniz oldukça iyi alternatiflerdir. Kolyoz, izmarit ve eğer bulabilirseniz uskumru da temmuz ayının tüketime uygun balıklarından olabilir.

Bunların yanı sıra biz sizlere yetiştiricilik ürünü balıkları da önereceğiz. Çipura, levrek, alabalık, granyöz, somon gibi çiftlik balıkları avcılığın yasak olduğu yaz aylarında çok ciddi hayvansal protein kaynağı alternatifi olarak değerlendirilmelidir. Eğer hangi balık daha iyi diye düşünüyorsanız ve seçim yaparken tereddüt ediyorsanız Deniz Balığı mı Çiftlik Balığı mı başlıklı yazımızı bu çerçevede okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.