TON BALIĞI (ORKİNOS)

Ton balığı nedir, konserve kutularında hangi balık var, konserve ton balığı hangi balık, orkinos nedir, orkinos ve ton balığı aynı mı?

Ton Balığı (Orkinos) Kaynak: www.fishbase.org
Ton Balığı (Orkinos)
Kaynak: www.fishbase.org

Çoğumuz için ton balığı teneke ambalaj içerisindeki yağlı balık parçasından ibarettir. Kimi için lezzetli, kimi için sevimsiz olan ton balığı konservesi hangi balıktan üretilmektedir?

Evet, ton balığı olarak da bilinen orkinos balığı çok sayıda tür ile denizlerde yer alır. Latince adı Thunnus thynnus olan Mavi Yüzgeçli Atlantik Ton Balığı bu türe örnek olarak anlatacağımız balıktır. Scombridae familyasına ait olup daha aşina olduğumuz uskumru ile akraba olan bir türdür.

Dünya üzerinde eti en kıymetli balıklar arasında yer aldığından çok yoğun bir av baskısına maruz kalmaktadır. Bu nedenle avcılığı ve her türlü ticareti ICCAT (Uluslar arası Atlantik Ton Balıklarını Koruma Komisyonu) adlı komisyonun kontrol ve denetimi altında yapılmaktadır. Kendi içerisinde çok çeşitli sorunları ve tartışmaları bulunan komisyona ve onunla ilgili detaylara burada yer vermeyeceğiz.

Ton Balığı (Orkinos) Kaynak: www.fishbase.org
Ton Balığı (Orkinos)
Kaynak: www.fishbase.org

Maksimum uzunluğu 458 cm olarak kayıt altına alınmış olsa da ortalama olarak 200 cm boya sahiptir. Atletik yapılı ve son derece hızlı yüzme kabiliyetine sahiptir. Kendinden küçük balıkları yiyerek beslenir.  Sardalya, hamsi, tirsi,uskumru, torik, palamut, lüfer gibi balık sürülerini kovalar ve yerler. Saatte 65–70 km hıza ulaştıkları bilinir. Sürü halinde gezer ve göçmen bir balık türüdür.

Özellikle Atlantik Okyanusunda yaygın olarak bulunur ve Akdeniz’de de avlanabilmektedir. Ülkemizde avlanan orkinos (ton balığı) genellikle balıkçı tezgâhlarında görücüye çıkmaz. Avlandığında ağ kafes içerisinde canlı olarak besi çiftliklerine nakledilerek orada besiye alınır ve belli büyüklüklere ulaştığında neredeyse tamamı ihraç edilir.

Bu bilgiler ışığında can alıcı sorunun cevabına geçebiliriz. Konserve olarak satılan ton balığı bu anlatılan balık mıdır? Yazının başında da ifade ettiğimiz gibi oldukça çok sayıda türü bulunan ton balığının birçok türünden konserve imalatı yapılmaktadır. Bazı türleri çok değerli olup Japon pazarında yüksek fiyatla satılabildiğinden muhtemelen diğer türler konserve imalatında kullanılmaktadır.

Donmuş Ton Balığı (Orkinos) Kaynak: www.wikipedia.com
Donmuş Ton Balığı (Orkinos) Tokyo Balık Pazarı/Japonya
Kaynak: www.wikipedia.com

Eğer konserve ton balığı tat olarak size uzak değilse bu detayların pek de önemi olmaz. Çünkü neticede balık, başta Omega 3 olmak üzere çok değerli besin elementlerini içerir ve sağlıklı yaşam açısından sık tüketilmesi son derece faydalıdır. Hangi balık olursa olsun mümkünse taze balık tüketmek en doğru ve en sağlıklı olan seçenek olsa da buna imkân bulunmadığında diğer seçenekler de rahatlıkla değerlendirilebilir.

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

8 yorum “TON BALIĞI (ORKİNOS)”