TORİK BALIĞI

Torik (Sarda sarda)

Torik nedir, torik balığı, torik nasıl bir balıktır, torik balığı hakkında bilgiler, torik balığı nasıl pişirilir

Torik balığı hakkında daha önce de bazı şeyler yazmış olsak da bunlar başka konuların arasında dağınık olarak yer aldı ve bu isimle arayanlar tarafından ulaşılması zor bir noktada kaldı. Biz de bu sebeple ayrı bir başlık altında torik balığı hakkında sizlere bilgiler vermek istedik.

Palamut Balığı konusunda anlattığımız gibi torik balığı, palamut balığının (Sarda sarda) daha büyük boylarındaki adıdır. Yani torik ve palamut balığı adı altında iki ayrı biyolojik tür yoktur. Denizlerimizin göçmen sayılabilecek karakterdeki balıklarından olan bu tür, aynen Lüfer balığında olduğu gibi farklı boylarda farklı isimlerle anılır. Çinekop, sarıkanat, lüfer, kofana isimlendirmeleri aynı türün farklı boylarını ifade ettiği gibi, kabaca vanoz, palamut ve torik de aynı şekilde aynı balığın farklı boylarının isimleridir.

Mavi suların yakışıklısı Torik Balığı
Mavi suların yakışıklısı Torik Balığı

Perciformes takımının Scombridae ailesine üye olan torik balığı (palamut) (Sarda sarda), İngilizce’de Atlantic Bonito olarak isimlendirilmektedir. Ülkemizdeki isimlendirme ise yukarıdaki verdiğimiz örneği biraz daha geliştirirsek küçükten büyüğe doğru olmak üzere, vanoz, kestane palamutu, çingene palamutu, palamut, zindandelen, torik, sivri, altıparmak ve piçuta şeklinde olmaktadır.

Yuvarlağımsı ve füze benzeri bir yapıda olan vücudu genel olarak pulsuz olarak kabul edilse de aslında küçük pullar barındırır. Kendine özgü çizgilerden oluşan deseni, onu diğer balıklardan ayırmaktaki en önemli detaydır. Orkinos ailesine mensup, tombik ve yazılı orkinos gibi balıklarla karıştırılmakta ve bu desen sayesinde ayırt edilmektedir. Torik balığı bu ve benzeri balıklardan et rengi ile de ayrılır. Torik, nispeten pembemsi eti ile bilinir ve etleri koyu kırmızı renkli olan diğer balıklardan daha lezzetlidir. Bu balığı satın alırken bu anlamda aldanmamak adına biraz dikkat gerekir.

Torik (Sarda sarda)
Torik (Sarda sarda)

Torik en yağlı ve yemeye en uygun döneminde, yani kış aylarında oldukça derin sularda gözlerden uzak kalmaya çalışır. Ancak gelişen balıkçılık teknolojisi ile birlikte onların bu derin sularda rahatça kışlamaları artık pek mümkün olmamaktadır. Kış aylarında avlanan, daha yağlı ve lezzetli olan torik, daha önce de bu sayfalarda sizlere anlattığımız Lakerda yapımının en temel hammaddesidir. Toriğin giderek azalması ve ekonomik sebeplerle lakerda yapımında palamut da kullanılmaktadır.

Torik balığı lakerda yapmak yerine normal bir şekilde tüketilecekse yine yağlı olduğu kış ayları tercih edilmeli ve eti kurutmayacak bir şekilde pişirilmelidir. Aksi halde yavan ve lezzetsiz bir yemek ile karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Tekerlek şeklinde dilimlemek torik için en uygun seçenektir. İsteğe bağlı olarak kalınlığını ayarlamak mümkün olmakla birlikte bir veya iki parmak kalınlığı uygun olarak değerlendirilir.

Izgara yapmak istiyorsanız, balığın suyunu kaybetmemesine dikkat etmelisiniz. Gereken durumlarda dilimlerin her iki yanını yağlamak ilave bir tedbir olabilir. Ayrıca yine kurutmamak koşulu ile farklı sebzelerle fırına vermek de torik balığı için uygun bir pişirme yöntemi olabilir.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.