UCUZ YEMEK İÇİN TARİFLER

ucuz yemek www.ucuzucuzenucuz.comDoğrudan böyle bir tarif ve hatta tabir yok elbette. Ama her konuda her durumda olabileceği gibi yemek yapma konusunda da tasarruf edilebilir. Mevsim ve diğer koşullar göz önüne alınarak güzel bir yemeği daha ucuza mal etmenin yolları bulunabilir.

Bu yazının konusu da sizlere bu konuda fikir verebilmek olacak. Bir defa yapacağınız yemek için mevsim koşullarını gözetmelisiniz. Bu, yemeği hem daha ucuza mal etmenizi sağlayacak hem de aslında daha sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Mevsiminde tüketilen sebze ve meyvelerin daha lezzetli olması da cabası.

Örnek derseniz, hemen verelim. Zeytinyağlı taze fasulyeyi menüye koyacaksanız takvime bakmanızı öneriyoruz. Eğer kış aylarındaysanız başka bir sebze yemeğini tercih etmenizde fayda var. Kış sebzeleri manavlarda ve marketlerde sizleri bekliyor. Pırasa, lahana, ıspanak, enginar gibi bir çok sebze kış için oldukça ideal.

Yaz gününde ıspanak düşünmek de benzer bir durum. Öyleyse ucuz yemek için öncelikle mevsim şartlarını gözardı etmemek gerekiyor.

Tek başına bu durum yemeği ucuza maletmek için yeterli olmayacaktır elbette. Alışverişi nereden yaptığınız da çok önemli. Aynı malzemeyi farklı yerlerden çok farklı fiyatlara almanız mümkün. Mesela sebzeden yola çıkacak olursak yine, semt pazarları en uygun fiyatları bulacağınız yerler olacaktır.

Ayrıca semtinizdeki marketlerin değişik reyonlardaki indirim günlerini takip etmek de oldukça yararlı sonuçlar verir. Kimi marketler sebze meyve için bir gün kasap için başka bir günü indirim günü olarak belirliyor ve sizler bunu takip ederek hatırı sayılır miktarda kazanç elde edebilirsiniz.

Ucuz yemek için bir başka püf noktası da yemek malzemelerinin her birinin farklı yerlerde daha ucuza bulunabileceği gerçeğidir. Örneğin kuru malzemeler bir semtte veya bir alışveriş merkezinde, et ve et ürünleri başka bir pazar yerinde süt ürünleri ve peynir gibi malzemeler de şehrin bir bölgesinde uygun fiyatlı olabiliyor. Uygun bir planlama ile bu bölgelere gidişlerinizde eksik malzemelerinizi de göz önünde bulundurarak alışverişlerinizi yapmanız bir çok ürünü lazım olduğu anda temin etmekten çok daha ekonomik olacaktır.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.