USKUMRU

Uskumru

Uskumru (Scomber scombrus) yağlı bir balık olup yüksek miktarda omega 3 içerir. Sevilen ve lezzetli bir balıktır ve ekonomik değeri yüksektir. Kuzey Amerika, Kuzey Denizi çevrelerinde bolca bulunur ve avlanır. Ayrıca Ege, Marmara ve Karadeniz’de de görülür. Ancak bilinçsiz ve aşırı avlanma ile diğer çevresel faktörler dolayısıyla ülkemizde avlanabilen uskumru miktarı giderek azalmaktadır.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde 2007 yılında 1076 ton uskumru avlanmışken bu rakam 2013 yılında 119 tona kadar düşmüş bulunmaktadır. Bu dikkat çekici ve aslında alarm veren düşüş, sürdürülebilir balıkçılık açısından son derece çarpıcı bir mahiyettedir. Gerekli ve yeterli önlemlerin alınmaması durumunda yakın bir gelecekte birçok balık türünün tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalması kaçınılmaz bir gerçek olarak önümüzde durmaktadır.

Balık üretimindeki azalma konusunda daha detaylı bilgiler bulabileceğiniz BALIK ÜRETİMİ SOS VERİYOR başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Uskumru, Kuzey Atlantik bölgesinde her iki kıyıda bulunur ve üreme göçleri yapar. Norveç bu balığın şu anda dünya üzerindeki en büyük avcısı ve tedarikçisi konumundadır. Ülkemizde satılan uskumru balığının da menşei burasıdır. Yani sözün özü, sokakta yediğimiz balık ekmek, Norveç uskumrusundan yapılmaktadır. Bu durum kimine göre küreselleşmenin normal bir sonucu kimine göre de son derece ciddi bir sorun olarak görünebilir.

Uskumru
Uskumru

Bütün halde dondurulmuş olan balıklar soğuk zincir altında ithal edilerek pazarlanmakta ve oldukça uygun sayılabilecek bir fiyat aralığında satılabilmektedir. Fiyattaki bu uygunluk, uskumruyu balık ekmek için ideal konuma taşımaktadır. Ayrıca dondurulmuş olarak yılın her mevsiminde bulunması,  arz sürekliliği sağladığından ilave bir avantaj teşkil eder.

Uskumru, ortalama olarak 300-400 gram ağırlık ve 30 cm boya sahiptir. Maksimum 60 cm boya ulaştığı rapor edilmiştir. Küçük balıklar ve diğer küçük deniz canlıları ile beslenir.

Uskumru, yağlı bir balık olduğu için en uygun pişirme yöntemi ızgara olmaktadır. Kendine has bir koku ve tada sahip olup yağlı balıkların lezzetli et kıvamını taşır. Ayrıca değişik sebzelerin ilavesiyle fırında yapılması da iyi sonuç verebilir. Kızartma yöntemini diğer birçok balıkta önermediğimiz gibi uskumru için de tavsiye etmiyoruz.

Balık pişirme yöntemleri ile ilgili olarak hazırladığımız ve faydalı olabileceğini düşündüğümüz BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Foto: www.fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.