WORDPRESS SİTENİN ALT DİZİNİNE WORDPRESS KURMAK

Wordpress

WordPress sitenin alt dizinine WordPress kurmak, alt dizine WordPress kurmak, WordPress kurmak

Wordpress
WordPress

WordPress sitenin alt dizinine WordPress kurmak temelde zor olmasa da bazı durumlarda çeşitli güçlükler çıkarabiliyor. Kurulum aşamasında yapılabilecek bazı hatalar hem yeni kurulacak sistemi hem de eski sistemi etkileyebileceğinden işe başlamadan asıl sitenin tam bir yedeğini almayı unutmamalısınız.

WordPress sitenin alt dizinine WordPress kurmak neden gerekli diye düşünebilirsiniz. Bu işlem kimi durumlarda hem gerekli hem de işlevsel bir hale bürünebiliyor. Ana dizinde yer alan sitedeki içerikten farklı bir içerikle yayın yapmak niyetinde olanlar farklı bir tema ile bu şekilde içerik yayımlamaya başlayabilir. Asıl sitede başka şeyler varken alt dizinde bir blog, satış veya forum içerikli yayın yapmak bu sayede hem mümkün hem de kolay olacaktır.

Subdomain ile neredeyse aynı şekilde çalışan bu sistemin subdomaine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar vardır.

blog.anasite.com şeklindeki subdomain yapısı, Google tarafından tamamen yeni bir site olarak algılanacak ve her şeye neredeyse yeniden başlamış gibi bir durum ile baş başa kalınacaktır.

anasite.com/blog şeklindeki alt dizin yapısı sayesinde ana sitenin domain yaşı ve benzeri kriterlerinden istifade etmek mümkün olacaktır. Ayrıca alt dizin şeklinde oluşturulacak yeni sitenin mevcut site trafiğine katkı yapması da muhtemeldir.

Bu noktada ikinci durum avantajlı gibi görünse de ana sitenin Google nezdindeki itibarı sorunlu ise bu defa birinci durum daha avantajlı konuma yükselecektir.

Bu kadar sözün ardından WordPress sitenin alt dizinine WordPress kurmak konusuna dönüp yapılacak işlemleri ile ilgili bilgiler vermeye başlayalım.

Alt dizine WordPress nasıl kurulur?

Öncelikle yapılacak işlem c panel aracılığı ile yeni bir database yani veri tabanı oluşturmaktır. Veritabanı adı, kullanıcı adı ve şifresini bir kenara kaydederek diğer işlem adımlarına geçebilirsiniz. Bunun ardından yapılacak işlem Filezilla gibi bir program aracılığı ile sitenizin kök klasörüne erişim sağlamak olmalıdır. Kök dizinde yeni bir klasör oluşturulur ve adı oluşturmak istediğimiz alt dizin olarak belirlenir. Konunun daha açık bir şekilde anlaşılması için şu şekilde ifade edecek olursak,  “anasite.com/altdizin” şeklinde oluşmasını istediğimiz yeni site için klasör adı “altdizin” olmalıdır.

Bunun ardından WordPress sitesinden indirmiş olduğunuz zipli WordPress kurulum dosyasını bilgisayarınızda açın ve içerisindeki config-sample.php dosyasını uygun bir programla açın. Neredeyse her bilgisayarda bulunan Wordpad bu işlem için yeterli olacaktır. Bu dosya içerisinde bulunan aşağıdaki kodları bulun ve veritabanı ile ilgili kayıt ettiğiniz veri tabanı ismi, kullanıcı adı ve parolayı ilgili bölümlere yazıp kaydedin.

// ** MySQL ayarları – Bu bilgileri sunucunuzdan alabilirsiniz ** ///** WordPress için kullanılacak veritabanının adı */

define(‘DB_NAME’, ‘veritabaniismi’);

/** MySQL veritabanı kullanıcısı */

define(‘DB_USER’, ‘kullaniciadi’);

/** MySQL veritabanı parolası */

define(‘DB_PASSWORD’, ‘parola’);

/** MySQL sunucusu */

define(‘DB_HOST’, ‘localhost’);

Burada dikkat edilmesi gerek nokta yazacağınız her bilgiyi dikkatle yazmak, büyük küçük harfler ile tırnak işaretlerinin yerine ve boşluk olmamasına özen göstermek olmalıdır. Aksi halde hata uyarısı ile karşılaşır ve kurulumu tamamlayamazsınız. Burada son bir nokta ilave edelim ve bu dosyanın config-sample.php olan adını config.php olarak değiştirmenizi hatırlatalım.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından WordPress dosyalarının tamamını kök dizinde oluşturmuş olduğunuz yeni klasöre yüklemeniz yeterli olacaktır. Tarayıcınızda yeni bir pencere açarak “anasite.com/altdizin” yazın ve çıkan penceredeki kurulum adımlarından kullanıcı adı ve parola belirleme işlemlerini gerçekleştirin.

Bu şekilde doğru bir kurgu ile yola çıkmış ve doğru adımlar atmışsanız sonuç da muhtemelen olumlu olacak ve artık yeni bir WordPress siteyi kurmuş olacaksınız. Görüldüğü gibi WordPress sitenin alt dizinine WordPress kurmak bu işlem adımlarını doğru ve dikkatli bir şekilde tamamladığınızda son derece kolaydır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.