YAZ AYLARINDA HANGİ BALIKLAR YENİR

Mükemmel bir besin balık ve şahane bir masa...

Sıcak havalarda balık yenir mi, yaz aylarında balık yenir mi, sıcak havalarda hangi balık yenir, yaz aylarında hangi balık yenir, sıcak mevsimlerde hangi balıklar yenir, hangi ayda hangi balık yenir, bu mevsimde hangi balık yenir, bu ayda hangi balık yenir, yaz aylarında hangi balıklar yenir

Yaz aylarında hangi balıklar yenir sorusu balık yemeyi seven ve sağlık açısından önemini bilenlerin zaman zaman gündemine gelir. Havaların ısınması, av yasaklarının başlaması ve bunun neticesinde balık arzının azalması ile birlikte insanların balığa olan ilgisi de azalma eğilimine girer. Artık tezgâhlarda bizlere göz kırpmadığından olsa gerek bir tür gözden ırak olup gönüllerden de ırağa düşer balık.

Mükemmel bir besin balık ve şahane bir masa...
Mükemmel bir besin balık ve şahane bir masa…

Çoğu kişi için sıcak havalarda balık yemek ağır bir yemeği tüketmekle eş anlamlı olabilmektedir. Oysa gerçek sanılanın tam aksi istikamette yer alır. Balık son derece hafif bir yiyecek olduğu halde biz tercih ettiğimiz pişirme yöntemleri ile onu ağır bir yiyecek haline getiriyoruz.

BALIK NASIL PİŞİRİLMELİ başlıklı yazımız sizlere bu konuda çok ciddi fikir verebilir. Çünkü genellikle tercih ettiğimiz kızartarak balık pişirmek bu sağlıklı yiyeceğin ağır damgası yemesinin en önemli nedenidir.

Yaz aylarında balıkla olan haşır neşirliğimizin azalmasının nedenlerinden bir diğeri de balığın kendine özgü kokusunun kızartıldığında katlanarak artması ve daha fazla rahatsız eder bir hale gelmesidir. Balık pişirirken pişirdiğiniz ortama daha az koku bırakmasını sağlamak için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekir. KOKUSUZ BALIK PİŞİRME yöntemlerinin anlatıldığı yazımızı okumanızı bu anlamda kesinlikle tavsiye ederiz.

Buraya kadar anlattığımız şeyler genel olarak balığı daha az tüketmemize neden olan meseleler gibi görünse de ısınan havalarla birlikte bunların etkisini daha fazla arttırdığını söyleyebiliriz. Bunlara ilaveten balık seçiminde yapılacak hatalar da eklendiğinde gerçekten de meşhur klişe haline gelen sıcakta balık yenmez fikri haksız yere desteklenmektedir. Bu da zaten son derece sınırlı olan en sağlıklı protein kaynağı tüketimimizi daha da azaltmaktadır.

BALIK TAKVİMİ ve HANGİ AYDA HANGİ BALIK YENİR başlıklı makaleleri okuyarak bu ayda hangi balık yenir, bu mevsimde hangi balık yenir sorularına cevap bulmanız mümkün. Bu nedenle biz burada daha genel tüyolar vermeye çalışacağız sizlere.

Öncelikle deniz yaşamını korumanın son derece önemli ve balıkların en az bir kez üreyebilmesinin gelecek nesillere balık bırakmamızın yegâne yolu olduğunu bir kez daha hatırlatmayı bir görev biliyoruz. Bu nedenle av yasaklarına aykırı olarak avlanmış özellikle küçük boydaki balıkları tüketmemek gerektiğini yeri gelmişken söyleyelim.

Yetiştiricilik balıklarının bu çerçevede bir sorun teşkil etmediğini, av yasakları ile ilişkisinin bulunmadığını belirtelim. Bu nedenle dört mevsim ve 12 ay boyunca yetiştiricilik yolu ile elde edilen balıkları tüketebilirsiniz. Başta alabalık, çipura, levrek, granyöz (kaya levreği) gibi balıklar olmak üzere tüm yetiştiricilik ürünlerini sıcak mevsimlerde de gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ürünlerinin çok büyük bir kısmını son derece hassas kriterleri olan AB ülkelerine ihraç eden su ürünleri yetiştiriciliği sektörü ülkemizin protein açığının kapanması konusunda çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Burada sardalyadan söz etmemek yaz aylarında en yağlı dönemini yaşayan bu balık için haksızlık olur. bilinen en yağlı balıklardan birisi olan sardalya, mükemmel bir Omega 3 deposudur. Açık havaya çıkmanın çok kolay olduğu yaz aylarında mangal üzerinde sardalya pişirmek lezzete ve sağlığa atılan en güzel adım olacaktır.

Av yasaklarının devam ettiği yaz aylarında bulunabilen diğer balık türleri çoğunlukla ithal balıklar olmaktadır. Arz sürekliliği sağlanabildiği için neredeyse her mevsim biri birine benzer fiyatlarla tezgâhlarda bulunabilen ithal balıkların bu nedenle önemli bir görevi yerine getirdiği söylenebilir. Çoğu kişinin bildiği ve severek tükettiği somon ve uskumrunun yanı sıra son yıllarda özellikle uzak doğudan ithal edilen ve kılçıksız ve hatta kokusuz yapısıyla panga filetoları da ithal balıkların en kolay bulunanları olarak dikkat çekmektedir.

Biz son söz olarak, balık tüketmenin av yasakları anlamında mevsimsel bir yanının olduğunu ama yasal yollardan elde edilmiş olmak şartı ile bulabileceğiniz tüm balıkları gönül rahatlığı ile 12 ay boyunca tüketmenizi öneriyoruz. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmezlerinden olan OMEGA 3 gibi esansiyel yağ asitlerini ve son derece değerli hayvansal proteinleri vücudumuza yeterince alabilmenin en doğal yolu daha fazla balık tüketmekten geçmektedir.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.