ZARGANA BALIĞI

Zargana (Belone belone)

Zargana balığı, zargana nedir, zargan (sargan) nedir?

Zargana (Belone belone)
Zargana (Belone belone)

Zargana balığı (Belone belone), Beloniformes takımına ve Belonidae familyasına mensup uzun silindirik yapıda ve iğne burunlu bir balık türüdür. Denizlerde ve okyanuslarda pelajik olarak yaşayan bu balıkların acı sularda yumurtlayan anadrom bir tür olduğu bilinir. Ilıman sularda olmak koşulu ile Türkiye ve Avrupa kıyıları dâhil olmak üzere dünya üzerinde oldukça geniş bir dağılım gösterir. Kıyıya yakın yerlerde açık denizlere oranla daha fazla görülür. Son derece çevik bir yapıdadır ve oldukça hızlı yüzer.

Ortalama olarak 45 cm uzunluğunda olan zargananın bugüne kadar bildirilen en uzun bireyi 93 cm’dir. Ağırlıkça en uç değer ise 1.3 kg’dır. 45 cm’den itibaren eşeysel olgunluğa ulaştığı bilinmektedir.

Dorsal dikeni olmayan zargana, 16-20 arasında dorsal yumuşak ışına ve 19-23 arasında anal yumuşak ışına sahip olması ile karakterizedir. Çene dişleri nispeten büyüktür ve geniş aralıklarla dizilmiştir. 75-84 arasında omur (vertebra) sayısına sahiptir. Alt çene üst çeneye oranla bir miktar daha uzundur. Gençlerde çene uzunluğu daha belirgin iken dorsal yüzgecin arka lobu siyah olmayabilir.

Su yüzeyine yakın yaşayan zargana, uskumru benzeri bir göç modeline sahiptir. Küçük balıklar, özellikle Clupeida familyası mensubu olan tirsi, ringa, sardalya ve Karadeniz’de hamsi, zargana için önemli besin elemanlarıdır. Zargana yumurtaları, yüzeylerinde bulunan filizimsi yapılarla suda bulunan çeşitli objelere tutunarak kuluçka süresini tamamlamaya çalışır.

Zargana avcılığı

Oltaya takıldıklarında sudan dışarıya sıçramalarıyla ünlü olan zargana balıkları, özellikle lüfer avcılığında yem olarak kullanılmaktadır. Eğer zargana avlamaya niyetlendiniz ise, bunun için en ideal yemler onun sudaki doğal besinleri olan hamsi, gümüş ve sardalya gibi balıklar olmaktadır. Kıyıya yakın yerlerde çokça rastlandığından kıyıdan avlanan amatör avcılar ile sık temas kurması ile bilinir. Zargana avcılığı için özel şamandıralı olta takımları verimli bir şekilde kullanılmaktadır.

Zargana nasıl yenir, zargana yemekleri

Lezzetli eti ile beğenilen zargana ülkemizde genellikle taze olarak tüketilmektedir. Ülkemizin genel pişirme alışkanlığına uygun olarak çoğu zaman kızartılan zargana balığını ızgara yapmayı tercih edenler de vardır. Balık Nasıl Pişirilmeli başlıklı yazımıza göz atarsanız lezzetli ama aynı zamanda sağlıklı balık pişirme konusunda püf noktalarına erişebilirsiniz.

Foto: fishbase.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.